Vzdálenost výchozího bodu od IC Sušice: 18 km
Parkování: bezplatné parkoviště na Čeňkově pile
Autobusová zastávka (nástup): Rejštejn, Čeňkova Pila
Autobusová zastávka (výstup): Srní, penzion Zvoneček
Délka trasy Z vlčího výběhu zpět na Čeňkovu Pilu: 8 km
Časová náročnost (s prohlídkou návštěvnického centra): 4 hod.
Celková náročnost: lehká trasa pro pěší (nesjízdná pro kočárky a cyklisty)
Popis výletu
Zaparkujte na Čeňkově Pile (především v sezóně bývá parkoviště hodně plné - můžete proto zvolit i možnost vyrazit autobusem už ze Sušice a z Čenkovy Pily se do Sušice vrátit stejným způsobem).
Autobus vás odveze pár metrů od Vlčího výběhu na zastávku Srní, penzion Zvoneček. Musíte se pár metrů vrátit zpátky po silnici - dbejte vlastní bezpečnosti - zastávka je už jen pár kilometrů od Modravy, tak je tu poměrně hustý provoz.
Návštěvnické centrum Srní se skládá se z budovy s expozicí o vlkovi a z vlčí stezky (okruh 2 km) s pozorovací lávkou(cca. 300 m) nad vlčím výběhem. Pokud budete mít štěstí uvidíte vlčí smečku z bezprostřední blízkosti. Celé návštěvnické centrum je zdarma přístupné – platí se pouze parkovné, pokud byste sem přijeli autem. Areál je bezbariérový.
Pokud byste centrum opustili bezbariérových vchodem (na mapce nad textem je místo označeno symbolem parkoviště pro invalidy), tak se napojíte na turistickou žlutou trasu směrem na Horní Hrádky. Tam se u zvoničky dáte vlevo dále po žluté trase. Ta vás dovede až ke Klostermannovu mostu. Poslední úsek nad mostem vede po velmi kamenité cestě, která není sjízdná pro kočárky a za vlhkého počasí dejte pozor, aby jste neuklouzli a nezranili se.
Z mostu se můžete dlouho kochat pohled na krásnou řeku Vydru plnou obrovských balvanů.
Spisovatel Karel Klostermann popsal údolí Vydry jako „divokou rokli, neobydlenou pustinu nevšední krásy“, a není výstižnějšího popisu. Ke zpřístupnění Povydří došlo v roce 1888 postavením cesty na pravém břehu řeky, po níž dnes vede úchvatná naučná stezka pro pěší turisty. Cyklistům je vjezd zakázán. Zlatavě hnědá voda pramenící v rašeliništích a obří balvany vytvářejí nezapomenutelné scenérie Povydří.
Kolem Turnerovy chaty dojdete až na Čeňkovu Pilu, kde se na soutoku horských řek Vydry a Křemelné rodí zlatonosná Otava. Zde postavil v roce 1856 Čeněk Bubeníček pilu na zpracování dřeva ze Šumavy. Pila byla v letech 1910 – 1912 přestavena na vodní elektrárnu, která vyrábí elektřinu dodnes a je kulturní technickou památkou. Pobyt Bedřicha Smetany připomíná dnes již mohutný tzv. Smetanův smrk.