Tříhodinový výlet, který vás provede nejkrásnějšími vyhlídkovými místy na pravém břehu Otavy. Budete se moci kochat úchvatnými pohledy na horu Svatobor, která střeží město Sušici – Bránu Šumavy.

výhled na Andělíček

Délka trasy: 9 km

Převýšení: 300 m

Časová náročnost: střední

Vhodné pro: pěší (s kočárkem jsou některé úseky hůře schůdné– doporučujeme kratší variantu výletu z Roku na Krásnou Vyhlídku, která vede z velké části po asfaltovém povrchu; pro vozíčkáře není trasa vhodná)

odkaz na mapy.cz

Výlet začíná na sušickém náměstí. Držet se můžete červené turistické značky (nebo červené Pavučiny), která vás dovede kolem hřbitova a sušických klokanů až k památníku Kalich na Žižkově vrchu. Tam si můžete vychutnat první krásné výhledy na město i Svatobor.

Pokračujte dále po červené, až za závorou narazíte na trasu modré Pavučiny – Cestou nejkrásnějších vyhlídek. Za závorou, u křížku nedaleko silnice, odbočuje červená turistická vpravo. Vy se dáte ale vlevo po modré Pavučině směrem k osadě Rok. Kousek cesty je třeba překonat po méně frekventované silnici – dávejte pozor! Po pár metrech odbočuje Pavučina na lesní cestu vpravo k osadě Rok. Tam můžete sejít jen kousíček z cesty a prohlédnout si místní dominantu kapli Panny Marie.

Z Roku je to po modré Pavučině asi půl hodiny cesty, která vede většinou po asfaltové cestě. Čeká vás ještě trošku toho stoupání, ale ten výhled nahoře stojí za to. Na Krásné Vyhlídce pochopíte, proč je Sušice Branou Šumavy. Místo má neskutečného ducha – po výšlapu si zde můžete odpočinout na vyvýšení lavici. A pokud výhledů nebudete mít dost, tak se kousek vraťte směrem k Roku a lesní cesta vás dovede k místu, kde startují paraglidy a kde se můžete rozhlédnout zase trošku jiným směrem… Pak ale zase zpátky na cestu směrem na Sušici. Zelená turistická nebo modrá Pavučina vás dovedou až na Andělíček – asi nejromantičtější vyhlídkové místo jen kousek nad řekou Otavou.

Teď už jsme z lesa zpátky ve městě. Cesty z Andělíčku vedou dvě. Jedna lesní, podél které si prohlédnete unikátní sušickou kovanou křížovou cestu (většinou ale doporučujeme tuto cestu volit pro výstup nahoru).Druhou seběhnete schodiště až ke kapličce (po levé ruce), kde odbočíte vpravo.

U další kapličky odbočíte vlevo (nejspodnější silnicí),projdete nad nejkrásnější sušickou školou TGM a pod sušickou nemocnicí, kolem skautskýchkluboven až dojdete k hlavní silnici (na křižovatku ve tvaru T) – tady odpovítevpravo a pak už je to jen pár kroků do sušického pivovaru. Uvidíte sami, jakvám po takovém prima výletě bude pivo Sušičák chutnat.

Na náměstí je to z pivovaru jen kousek – stačí se držethlavní silnice a pak odbočit vpravo a pokračovat rovně až na náměstí.

 

Památník Kalich

Na návrší, které dnes zdobíčervený litinový kalich (vážící 1600 kg), stávala až do 18. století šibenice,vedle které pochovávaly ostatky popravených. K pětistému výročí smrti JanaŽižky z Trocnova byl na vrchu (kterému se k té době říkalo Šibeniční)vztyčen monumentální kalich. Symbolicky byl kalich ulit z moždířů, kterése před rokem 1918 používaly především k čestným salvám během habsburskýchoslav a výročí. Slavnostní odhalení Kalicha se konalo ve výročním dni Republikydne 28. 10. 1924.

 

Rok u Sušice

Dominantousušické osady Rok je kaple Panny Marie. Současné kapli předcházela menšíkaplička zasvěcená Panně Marii Mariazellské, která byla vysvěcena r. 1752. Místobylo mezi věřícími velmi vyhledávané, přesto v rámci josefských opatřeníbohužel došlo v srpnu 1791 ke zrušení kaple. Teprve v roce 1854 bylaznovu otevřena. Ve 20. století byla bohužel mnohokrát vykradena – ztratily seobrazy, plastiky ale i sklenky na svěcenou vodu.  Až zásluhou P. Ing. Vítězslava Holého sezačaly provádět nejnutnější udržovací práce. V roce 2001 byl na hlavníoltář umístěn obraz Panny Marie Karmelské a od té doby se zde pravidelně konajípoutně vždy v polovině července. Nyní je kaple v majetku městaSušice, které s citlivou a povedenou rekonstrukcí začalo v roce 2009.Nu, posuďte sami…

 

Krásná Vyhlídka

Určitým protipólem Svatoboru je na východním horizontu vrch Kalovy s nadmořskou výškou 727 m n. m. Za výběžek Kalov se s nadmořskou výškou 660 mn. m. považuje Krásná vyhlídka. Místo ideální pro vyhlídku tu navštěvovali lidé již na počátku 20. století. Zatím spíše mezi místními vyhledávaný cíl sušický odbor KČsT v polovině 20. let zviditelnil a zakomponoval do lokální turistické infrastruktury jako hodnotnou destinaci.  Dlouhá léta vyhlídku zajišťovala jednoduchá dřevěná věž na způsob posedu, nyní tuto funkci zajišťuje nízká plošina.

 

Kaple sv. Anděla Strážce

Kaple sv. Anděla Strážce, známá jako Andělíček, je ranně barokní stavba z let 1682–1683 nacházející se na vrchu Stráž u Sušice. Nabízí nádherný výhled na město a okolí. Původně šlo o jednoduchou čtvercovou kapli. V roce 1735 byly přistavěny ambity se čtyřmi kaplemi zasvěcenými sv. Máří Magdaléně, Panně Marii Mariazellské, sv. Janu Nepomuckému a sv. Floriánu. Další kaple z roku 1757, zasvěcená 14 svatým pomocníkům, se nachází pod schody k hlavní kapli.

Pravidelné bohoslužby se konají od června do srpna každý čtvrtek večer. Hlavní pouť probíhá začátkem září v rámci Sušické pouti. Do kaple se také můžete podívat v rámci odpoledních historických komentovaných procházek městem, které pořádá IC Sušice.

Legenda o kapli vypráví o zázračném zachránění dítěte před jedovatým hadem andělem. Další příběhy mluví o nevinně obviněném vojákovi a zbožné paní, kteří byli zachráněni díky zásahu andělů. Tyto legendy dokládají víru obyvatel v ochranu andělů a šťastné konce.

 

Právo várečné v Sušici

Právo várečné získalo město Sušice pravděpodobně již v roce 1273. Ve městě bylo zaznamenáno 134 právovárečných domů. Speciální budova měšťanského pivovaru s kotlem na 27 sudů vznikla v Sušici roku 1571. V 18. století se vařilo pivo dvojí – bílé a pálené. V Sušici se tehdy vařilo přes 500 sudů ročně. Jen pro zajímavost: 1 sušický sud = 4věrtele; 1 věrtel = 64 pint; 1 pinta = 4 žejdlíky a žejdlík měl necelý 0,5l.Tzn, že se vařilo přes 250 000 l piva. V roce 1948 byl pivovar zestátněn a v lednu 1949 provoz zastaven a zrušen. O deset později byl vydán demoliční výměr. Na místě pivovaru vyrostly panelové domy čp. 141 a 142. Až v roce 2014 byla pivovarnická tradice v Sušici obnovena v Pivovaru u Švelchů, kde vaří piva tradičním způsobem na dva rmuty. Mezi spodně kvašená piva patří Sušičák.