Vzdálenost výchozího bodu od Sušice: 10 km

Parkování:   Hartmanice, přes hotelem Vintíř (bezplatné)

Autobusová zastávka: Hartmanice

Délka trasy:    10 km

Převýšení:      345 m

Časová náročnost: 3,5 hod.

Vhodné pro: pěší

MAPA

 Dnešní výlet začíná v Hartmanicích na místním infocentru, kde si můžete ověřit např. otevírací dobu kostela sv. Vintíře, ke kterému vystoupáte z Hartmanic cca. za hodinu.

Přes silnici vidíte kostel sv. Kateřiny a nad ním na křižovatce turistické značky. Držte se té modré vpravo a stoupejte obcí až na vrchol Hamižné, vršku nad městem, kde najdete starou soumarskou kapličku. Vychutnat si tu můžete parádní výhled na Hartmanice a Sušicko. Modrá značka vede dál lesní cestou až k poutnímu místu Dobrá Voda, právě ke kostelu sv. Vintíře, který si rozhodně nenechte ujít. Najdete tam totiž hned několik unikátních uměleckých děl z dílny paní Tesařové, která na Dobré Vodě bydlí a tvoří. Mezi ta nejhodnotnější patří skleněný oltář. Prohlídky se většinou domlouvají naproti kostelu v Domě sv. Vintíře a většinou začínají v sezóně vždy v celou (9:00; 10:00; 11:00; 13:00; 14:00 a 15:00), ale aktuální informaci si raději ověřte na hartmanickém infocentru na začátku výletu nebo na jejich webu.

Vedle kostela najdete zázračný léčivý pramen, podle kterého získalo místo současný název, ačkoli se dříve nazývalo Březnice. Před první světovou válkou žilo v osadě Dobrá Voda přes150 německých obyvatel. Za minulého režimu se bohužel stala Dobrá Voda střediskem vojenského újezdu. Dnes v bývalém vojenském velitelství najdete muzeum (Muzeum Dr. Šimona Adlera), které je připomínkou židovských obyvatel šumavského příhraničí.  

Mezi studánkou a kostelem vede naše cesta dál cestičkou po modré směrem na Pustinu. Kdysi knížecí hájenku Pustina už si dneska bere příroda, i když byla obydlena ještě na konci minulého století. Bydle l zde legendární MUDr. Kostrouch, který dojížděl k pacientům ještě za minulého režimu na koni. Budovu si ale raději prohlédněte z dálky – je v soukromém majetku a pohyb uvnitř může být nebezpečný.

Od stavby se musíme kousek vrátit(cca. 100 m) a pokračovat podél louky po zelené turistické až k rozcestí „Pod Březníkem“. Tady se dáme vlevo.  

S okolím Dobré Vody i samotným Březníkem je úzce spjato jméno sv. Vintíře. A tak se není čemu divit, že po pár minutách stojí před růžovou kaplí sv. Vintíře, nad kterou se můžeme rozhlédnout z Vintířovy skály.  Svatý Vintíř je údajně nejstarším obyvatelem Šumavy, kterého známe jménem. Jeho osobnost je symbolem česko-německých vztahů „bez hranic“. S odkazem na sv. Vintíře vzniklo v minulosti mnoho přeshraničních přátelství, která trvají dodnes. Nyní po jeho vzoru propojuje Bavorsko a Čechy Vintířova stezka, která je dálkovou pěší trasou (162 km rozdělených do 9 jednodenních etap) a které se držíme po celou dobu, co jsme vyšli z Hartmanic. Stezka začíná v bavorském městě Niederalteich, v jeho domovském klášteře. Přes Rinchnach, kde založil další klášter, vede přes Zwiesel k česko-německému hraničnímu přechodu Gsenget, odkud míří skrz hluboké hvozdy Šumavy a její malebné podhůří do nitra Čech. Prochází přes Prášily, Hartmanice, Sušici, Horažďovice, Chanovice do Blatné, kde končí. My po ní ale budeme pokračovat směrem na Rovinu, kde se s rozloučíme.

Z Roviny, kde si můžete u restaurace odpočinout začneme klesat po žluté turistické značce směrem ke Karlovu a ke kapli sv. Marka. Zámeček Karlov, který v 19. stol budovat rakouský ministr železnic, je bohužel nepřístupný, a tak pokračujeme přes Peklo zpátky do Hartmanic.