Lesy Šumavy a šumavského podhůří skrývají mnoho míst, které jsou spojeny se zázraky a opředené legendami. Dodnes se na mnohá z těchto míst konají slavné poutě a navštěvují je lidé, kteří zde hledají útěchu, útočiště a neskutečnou atmosféru a energii, kterou tato místa mají. Nedokážeme vám na pár řádcích odvyprávět všechna tajemství našich lesů, ale povíme vám o těch nejznámějších poutních šumavských místech, která můžete navštívit:

Kaple sv. Anděla Strážce, Sušice

Kaple sv. Anděla Strážce, známá jako Andělíček, je ranně barokní stavba z let1682–1683 nacházející se na vrchu Stráž nad Otavou.  Nabízí nádherný výhled na město Sušici a okolí. Původně šlo o jednoduchou čtvercovou kapli. V roce 1735 byly přistavěny ambity se čtyřmi kaplemi zasvěcenými sv. Máří Magdaléně, Panně Marii Mariazellské, sv. Janu Nepomuckému a sv. Floriánu. Další kaple z roku 1757,zasvěcená 14 svatým pomocníkům, se nachází pod schody k hlavní kapli.

Pravidelné bohoslužby se konají od června do srpna každý čtvrtek večer. Hlavní pouť probíhá začátkemzáří v rámci Sušické pouti. Do kaple se také můžete podívat v rámci odpoledních historických komentovaných procházek městem, které pořádá IC Sušice.

Legenda o kapli vypráví o zázračném zachránění dítěte před jedovatým hadem andělem. Další příběhy mluví o nevinně obviněném vojákovi a zbožné paní, kteří byli zachráněni díky zásahu andělů. Tyto legendy dokládají víru obyvatel v ochranu andělů a šťastné konce.

 

Kostel sv. Felixe, Sušice

Klášter kapucínů v Sušici byl založen v 17. století, krátce po konci třicetileté války. Jeho zakladateli byli císař Ferdinand III. a majitel žichovického panství hraběJ indřich Libštejnský z Kolovrat. Základní kámen byl položen v roce 1651 kostel sv. Felixe byl vysvěcen o 4 roky později r. 1655.

Záhy se tento klášter stal poutním místem celé Šumavy a Pošumaví, protože roku 1649 dostal do vínku od Jindřicha Hýzrleho z Chodů obraz Bolestné P.Marie, považovaný za zázračný.

Když jej Jindřich Hyzrle dostal, čekala jeho žena dítě. Když porodila syna, který nejevil známky života, modlili se s manželem před obrazem k P. Marii a dítě obživlo. Chlapec se nakonec dožil tehdy úctyhodného věku 60 let. Když po křtu děkovali Bohu za záchranu syna, uviděla Jindřichova žena, že z čela P. Marie stéká krůpěj krve jako groš veliká. V klášterním archivu se dochovaly také záznamy o zázračných uzdraveních. Čím více zázraků se dělo, tím přibývalo také poutníků. V roce 1771 jich podle pramenů k P. Marii připutovalo na 20 tisíc.  

V klášterním kostele se konají pravidelné bohoslužby v pondělí, pátek a sobotu ráno a také v neděli večer. Do 30. 6. 2024 by měla probíhat velká renovací vnitřních omítek a prostor je veřejnosti proto uzavřen.

Kostel Narození Panny Marie, Strašín

Letos uplyne 770 let od první písemné zmínky o vsi, které leží pár kilometrů od Kašperských Hor. Nejcennější památkou Strašína je kostel Narození Panny Marie, který získal barokní podobu začátkem 18. století, kdy ves patřila rodu Lamberků. Je významným poutním místem regionu a také místem opředeným řadou tajemných legend.

Nejznámější je ta o zjevení Panny Marie, která prstem ve skále za kostelem prstem utvořila důlek, ze kterého dodnes prýští voda, která prý dokáže léčit oči. Nejmenší studánka šumavského podhůří nevysychá ani za největšího sucha. Gotická madona, kterou kostelu daroval Půta Švihovský, byla bohužel na konci 20. století ukradena, stejně tak obraz Panny Marie. I tak ale má místo nezaměnitelného ducha a vyzařuje silnou energií.

Velikonoční poutní mše svatá je zde pravidelně sloužena dopoledne o Velikonočním pondělí. Hlavní strašínská pouť je pak obvykle druhou neděli v září.

 

Hauswaldská kaple

Šumavské Lurdy najdete v lese nedaleko Vchynicko-tetovského kanálu. Podle lidové pověsti zde přímluva Panny Marie zachránila dvě ženy před útokem medvěda. První kaplička zde byla jako poutní místo vystavěna na začátku 19. století. Ta však brzy nestačila a vysvěcení velké kaple přihlíželo v roce 1860 na dva tisíce poutníků. Sochu Panny Marie Lurdské, která stála na hlavním oltáři, dnes najdete v kostele v Srní. V padesátých letech minulého století bylo místo zdevastováno vojáky. Poutní místo bylo opět otevřeno až v roce2006. Pramen léčivé vody je veden dřevěným žlabem, který podpírá 59 bludných kamenů (stejný počet je korálků na růženci). Voda ze žlabu je zachycována na skleněných dlaní.    

Přes zimu je pramen zazimováván a většinou je probouzen k životu začátkem května. Hlavní pouť připadá většinou na termín v polovině srpna.

 

Dobrá Voda u Hartmanic

Na tzv. Březnické stezce se zřejmě již 11. stol. vybíralo mýto v místech, kde dnes najdete osadu Dobrá Voda. Údajně tehdy nedaleko žil sv. Vintíř a řada míst zde nese dodnes jeho jméno. Je to např. kostel sv. Vintíře, kde najdete hned několik šumavských unikátů. Všechny mají společný jmenovatel, kterým je sklářské umění V. Tesařové. Vedle kostela najdete zázračný léčivý pramen, podle kterého získalo místo současný název, ačkoli se dříve nazývalo Březnice.

Na poutní mši sem můžete vyrazit v polovině června a na podzim.

 

Pramen vzkříšení, Kašperské Hory

V kapli Zmrtvýchvstání Páně Na Prádle se dodnes nedochovala střecha, krovy, klenba byla prolomena, ale zůstalo zde obvodové zdivo a hlavně uvnitř do dnešních dnů vyvěrá pramen vzkříšení. Voda z pramenu byla vždy považována za léčivou. Tohle zapomenuté místo hledejte vedle Kašperských hor mimo značené cesty.

Zdroj:https://www.kudyznudy.cz/aktivity/pramen-vzkriseni-v-kasperskych-horach

 

Další významné šumavské poutě v místech zaniklých osada míst, která vymazaly z mapy bývalé režimy a dalších nádherných míst, která určitě stojí na návštěvu:

Kochánov – kaple P. Marie Lurdské (konec května)

Albrechtice – kostel sv. Petra a Pavla (začátek července)

Prášily – základy zbořeného kostele sv. Prokopa (začátek července)

Rok – kaple P. Marie Karmelské (polovina července)

Annín – sklářská kaple (přelom červenec a srpen)

Kašperské Hory – kostel P. Marie Sněžné (pouť začátek srpna)

Rejštejn – kostel sv. Bartoloměje (konce srpna)

Stará Hůrka  - kaple Povýšenísv. Kříže (začátek září)

Vatětice – kaple P. Marie Bolestné (polovina září)

Mouřenec – kostel sv. Mořice (konec září)

Humpolec  - kaple sv.Vendelína (konec října)

Zadní Paště – kaple sv. Martina (polovina listopadu)